Hemen Arayın : 0 212 263 78 05 |

info@yerindeservis.com


CryptoLocker Dosyaları Kurtarıyoruz.

Kişisel ya da kurumsal mail adresinize gelen fatura maillerine tıklarken bir kez daha düşünün. Eğer beklemediğiniz tutarlarda fatura maili geliyorsa ve maili gönderen adrese tam olarak güvenemiyorsanız siz de dosya şifreleme tehditi altındasınız demektir.

telekom-virus

CryptoLocker NEDİR?

CryptoLocker; FBI Virus, Police Central e-crime Unit Virus, Department of Justice Virus ve buna benzer tehlikeli virusleri çıkartan gruba ait oldukça tehlikeli bir virustur.

CryptoLocker kullanıcıların kişisel dosyalarını şifreleyerek kilitler ve şekilde de görmüş olduğunuz gibi fidye istediklerini belirten bir ekran gelir ekrana. Görmüş olduğunuz gibi belli bir müddet verir kullanıcılara.

Ödeme yapılması durumunda açacaklarını, aksi durumda zaman dolduktan sonra imha edileceğini belirtir. Peki ne kadar güvenilir parayı yatırdıktan sonra açacaklarına, bu da şüphelidir.

cryptolocker1

CryptoLocker Nasıl Çalışır.

Uzmanlara göre bu virus resmi yazışmaları kullanmaktadır. Kullanıcıların kolayca açmasını sağlayacak türden mailler gönderir.

Bankanıza ait borç, ödemeler, kargo şirketinizden gelen mail, satın aldığınız siteler vs gibi. Kullanıcı dosyayı açtığı anda dosyaları kilitlenir. Uzman araştırmalarına göre genellikle şu uzantıları etkiler;

3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx.

Yani Microsoft ürünlerinin dosyaları (word, excel vb), Adobe ürünlerinin dosyaları (ai, eps, psd vb), resim/fotoğrafları (jpg, raw vb), ve çok farklı uzantılarda dosyaları etkilemektedir.

cryptolocker2

Genellikle pdf görünümlü exe dosyalarından gelmektedir. Eğer uzantı, kurulum sırasında default olarak görünmeyecek şekilde ayarlı ise pdf mi exe mi ayırt edilemeyecektir ve görünümü pdf olduğundan exe olma ihtimali aklımıza bile gelmeyecektir.

Pdf zannettiğimiz dosyayı açtığımızda sistemi kilitleyecektir, cryptolocker fidye isteyecektir. Bilgisayarı baştan başlatmak, pdf’i silmek ya da benzeri hareketler işe yaramayacaktır. Bu sırada kesinlikle, harici aparatlar kullanmayın (usb, telefon, harici harddisk vb..)

CryptoLocker virüsü ile Şifrelenen dosyalarınızı nasıl kurtarıyoruz.

cryptolocker virus

Analiz laboratuvarındaki yazılım mühendislerimiz gönderdiğiniz 3 adet Word, Excel, Pdf dosyalarından birini çözüyor ve dosyaları analiz ederek sorunsuz çalıştığından emin olduktan sonra tüm dosyaların şifrelerini çözen anahtar keyleri oluşturuyor ve şifrenin lisansını güçlü bilgisayarlarda oluşturup virüslü şifrelenmiş dosyalar üzerinde cryptolocker, programı ile çözerek tüm dosyalarınıza ulaşmanızı sağlıyoruz.

Bu yöntem ile birçok müşterimizin dosyalarını kurtarmış bulunmaktayız.

Sizin eğer bilgisayarınız’da aynı Cryptolocker virüsüne yakalandı iseniz info@yerindeservis.com mail adresimize Word,Excell,Pdf formatında 1 er adet dosya gönderin ve mühendislerimiz dosyaları analiz ederek çözüm işlemlerine başlasınlar.

Sektörde 20 Yıllık tecrübemiz ile kurumsal ve bireysel bir çok müşterimizin sorunlarını çözen profesyonel bir firmayız bizlere güvenebilirsiniz.

ACİL İLETİŞİM HATTI
SABİT : 0212 263 78 05
MOBIL : 0532 207 47 70
MAIL : info@yerindeservis.com

Not : Şifrelenmiş dosyaların kurtarılabilmesi için öncelikle hiç bir müdahalede bulunmamanız önemli
( data kurtarma, virus temizleme, ) gibi işlemleri dosyanın şifrelenme algoritmasını bozuyor ve şifreleri çözmek imkansız bir hale gelebiliyor.